
Stručně řečeno, byt v družstevním vlastnictví fakticky nepatří kupujícímu, ale družstvu, které obvykle spravuje celý dům, ve kterém se byt nachází nebo i několik domů v okolí.
Co je to bytové družstvo
Bytové družstvo je právnická osoba, která zajišťuje bytové služby pro své členy. Družstva mohou být různě velká s různými vnitřními stanovami. Členem bytového družstva je osoba, která splnila nebo převzala vkladovou povinnost. Výše členského vkladu je určená stanovami. Před případnou koupí družstevních práv k bytu je vhodné se se stanovami družstva podrobně seznámit, protože kupující je povinen takový byt užívat v souladu s nimi.
Družstva mají také právo rozhodovat o pronájmech bytů třetím osobám. Pokud si družstvo pořídilo úvěr, ručí za něj i vaším bytem. Vy se pak jako družstevník podílíte na jeho umořování, což je podobné jako u osobních vlastnictví, kdy rovněž často ručíte svým bytem. Tam máte ovšem placení svých závazků bance plně pod svou kontrolou.
Vlastník družstevního bytu tak může o svůj byt v nejhorším případě přijít, pokud dojde k úplnému kolapsu družstva (např. právě díky nesplacení úvěru), přestože on sám své závazky plnil. V dnešní době jsou však družstva fungující, bezproblémová a mnohdy s reálným výhledem převodu jednotek do osobních vlastnictví.
Financování družstevního bytu pomocí hypotéky
Koupi družstevní bytu je možné financovat hypotékou nejen za předpokladu, že se u daného bytu počítá s převodem do osobního vlastnictví, ale můžete také v dané půjčce ručit jinou nemovitostí než právě kupovanou. Možností financování je však více. Kupní cena bývá obvykle nižší než u bytů v osobním vlastnictví.