Chci prodat dům, jaké dokumenty si mám připravit?
Budete potřebovat nabývací titul (kupní nebo darovací smlouva), výpis a snímek z katastru nemovitostí a kolaudační rozhodnutí. Také zkontrolujte, jestli skutečný stav odpovídá zápisu v katastru nemovitostí. Často se to týká nezapsaných přístaveb, garáží a dalších objektů. Tato komplikace by mohla prodloužit dobu prodeje nebo také nepříznivě ovlivnit kupní cenu. Více informací o prodeji domu najdete v našem článku Jak prodat dům za co nejvyšší cenu.
Kdo platí daň z převodu nemovitosti?
Od 2013 se to jmenuje daň z nabytí viz zákonné opatření senátu. Původně hradil převodce, nebo nabyvatel, dle způsobu nabytí. Od 1. listopadu 2016 vždy nabyvatel nemovité věci. Existují i určitá osvobození od této daně a i několik způsobů určení její výše.
Musím mít energetický štítek při prodeji domu?
Ano, podle zákona 406/2000 Sb. musíte. Existuje však několik výjimek. PENB nemusí mít budovy postavené a zrekonstruované do roku 1947 (pokud s tím kupující souhlasí), dále budovy, které mají energeticky vztažnou plochu menší než 50 m², stavby určené pro rekreaci využívané jen část roku, budovy užívané pro bohoslužby a náboženské účely, stavby, které jsou kulturní památkou nebo stojí v památkové rezervaci. Podrobné informace najdete v našem článku Energetický štítek při prodeji domu.
Musím mít energetický štítek při prodeji bytu?
Ano, energetický průkaz mít musíte a také máte povinnost předložit ho kupujícímu nejpozději při podpisu kupní smlouvy. Energetická třída domu ale musí být uvedena už v inzerci. O energetický štítek tedy s dostatečným předstihem požádejte vlastníka nemovitosti, kterým je obvykle společenství vlastníků jednotek. To je povinné vám PENB předložit nebo ho nechat vystavit. Pokud se vám energetický průkaz získat nepodaří, můžete jej nahradit fakturami za poslední tři roky od všech dodavatelů. Pokud by však došlo k případné kontrole, je nutné doložit, že jste o štítek SVJ žádali. Doporučujeme tedy s SVJ raději komunikovat písemně.
Zajišťujete energetický štítek?
Ano, zajišťujeme. Spolupracujeme s energetickým specialistou a pro klienty, kteří se rozhodli prodat svůj dům prostřednictvím naší realitní kanceláře, ho necháme vypracovat zdarma. Více informací o energetickém štítku najdete v našem článku Energetický štítek při prodeji domu.
Chci prodat dům, na který mám hypotéku, je to možné a jak mám postupovat?
Ano, je možné prodat dům a jinou nemovitost financovanou hypotečním úvěrem. V poslední době je většina prodávaných nemovitostí zatížena zástavním právem kvůli hypotéce, ale také třeba nebankovnímu úvěru.
Vždy je nutné informovat věřitele (tedy hypoteční banku) o svém záměru dům prodat a nechat si vyčíslit zůstatek úvěru a případnou sankci za předčasné splacení. Nově má vliv na sankci za předčasné splacení i důvod prodeje. Například splacení z důvodu rozvodu má velký vliv na její snížení.
Samotné splacení úvěru je řešeno v rámci prodejní smlouvy, kdy je úvěr fakticky zaplacen z kupní ceny od kupujícího. Důležité je zejména správně nastavit lhůty pro zaplacení kupní ceny, splacení hypotéky a také předání nemovitosti. Určitě je lepší nechat takový prodej na realitní kanceláři.
K čemu je dobrá úschova kupní ceny?
Využít úschovu kupní ceny při nákupu/prodeji nemovitosti je dnes standardní postup, který chrání obě strany. Prodávající má jistotu, že kupující složil kupní cenu a může tak podepsat kupní smlouvu a podat návrh na vklad na katastrální úřad. A pro kupujícího to je záruka, že prodávající získá peníze opravdu až po zapsání vlastnického práva. Úschovu kupní ceny poskytují notáři, advokáti, banky nebo realitní kanceláře. Jedná se o zpoplatněnou službu, její cena se odvíjí od výše kupní ceny. Když se rozhodnete využít našich služeb, budete ji mít zdarma, a to u advokáta.